A BI és adattárház projektvezető tanfolyam célja, hogy felkészítse a projektvezetőket, IT vezetőket, üzleti intelligencia felelősöket egy adattárház vagy üzleti intelligencia projekt sikeres levezénylésére.
A tanfolyam elsősorban a megrendelő oldalon ülő leendő BI és adattárház projektvezetőknek, üzleti intelligencia felelősöknek szól. Az Ő problémájukra fókuszál, az Ő problémáikra keresi a megoldást. De ez nem azt jelenti, hogy nem várjuk szállító oldalon ülőket. Sőt! Hogy egy korábbi adattárház projektvezető képzés résztvevőjét idézzem:
„Feltétlenül menjen el az is, aki a feladat előtt áll, az is, aki 20 éve csinálja, a beszállítók is és az is, aki nem vezeti/menedzseli, hanem "csak" részt vesz benne. Aki előtte áll, az felhasználhat azonnal 10 év tapasztalatot, Aki 20 éve csinálja, új szempontokat és ötleteket kap. A beszállítók jobban érzékelhetik, hogy mit várnak el tőlük, és ők mit várhatnak el a Megrendelőktől, Aki részt vesz benne, az tudja, hogy mire számíthat egy BI projekt kapcsán és milyen feladatai lesznek"
Fontos - és a tematikát épp e szemlélet szerint állítottuk össze - hogy az adattárház projektvezető tanfolyam nem egy technika tanfolyam. Nem írunk majd egy sor SQL kódot sem, nem beszélünk majd bitekről és bájtokról, de ugyanakkor szót ejtünk majd a fontosabb adattárház architektúrákról és egyéb, az adattárház stratégiai kérdéseit befolyásoló „technikai" kérdésről is.
Végig fogunk menni egy adattárház projekt összes szakaszán a scope meghatározásától kezdve az ajánlat elkészítésén keresztül egészen az átadás utáni feladatokig, így annak is érdemes eljönnie, akinek nincsenek projektvezetői ambíciói, hiszen a tanfolyamon átfogó képet fog kapni az adattárház építés folyamatairól, lerakjuk a közös nyelv alapjait, ami a későbbi kommunikációt is fogja egyszerűsíteni.
Az adattárház projektvezető képzés oktatási módszertanáról
A tematikát úgy állítottuk össze, hogy az, az első lépéstől az utolsóig végigvigye a leendő projektvezetőt a sikeres adattárház vagy üzleti intelligencia rendszer bevezetésen egészen az átadásig függetlenül attól, hogy mennyi tapasztalata van, használt-e már korábban adattárházat vagy üzleti intelligencia rendszert vagy sem, és hogy mekkora adattárház vagy üzleti intelligencia rendszer bevezetésre készül.
Előzetes tematika
-
Bevezetés
- Alapfogalmak tisztázása: Mi az az adattárház, üzleti intelligencia rendszer, miért döntenek a cégek adattárház mellet Magyarországon, stb
- A BI és adattárház projektek általános bemutatása. (Fázisok, mérföldkövek, tipikus leszállítandók)
- A projektvezető feladata, munkaköri leírása
-
Teendők a kezdetektől az ajánlati felhívás kiküldéséig
- A projekt céljainak és sikertényezőinek meghatározása: Hogyan, milyen célok lesznek jók?
- Üzleti igények összegyűjtése és priorizálása: Hogyan kezdjen hozzá? Milyen információkat kell begyűjtenie? Hogyan kérdezzen, kitől kérdezzen, mit kérdezzen, milyen mélységig kérdezzen? Mi lesz az ön feladata és mit kell a szállítóra bíznia? Hogyan priorizálja az üzleti igényeket?
- Forrásrendszerek azonosítása, és előzetes felmérése: Fontosabb forrásrendszeri mérőszámok. Milyen adatokat kell az ajánlati felhíváshoz csatolni, hogy a szállító minél jobban fel tudja mérni a munka nagyságát? Milyen forrásrendszeri kockázatok veszélyeztetik a bevezetést? Hogyan becsülhető meg az adatok tisztasága, minősége?
- Projekt kezdeti terjedelmének (scope) meghatározása: Mit tartalmazzon a scope dokumentum?
- A projekt team összeállítása: Ki legyen benne, ki ne legyen benne, hogy nézzen ki a projektszervezet, kinek mi legyen a dolga, kinek mennyi időráfordítást kell majd biztosítania?
- Motiváció és konfliktuskezelés a projekt teamen belül. Hogyan motiválhatjuk a projekt résztvevőit? Milyen konfliktusok fognak felszínre kerülni a projekt során és hogyan kerülje el őket? Az üzleti területek és az IT kapcsolata, együttműködésének javítása.
- Eszközválasztás: Milyen szoftverekre lesz szüksége a bevezetéshez? Milyen eszközt válasszon, mitől függjön a döntése, Ki válassza ki az eszközt?
- Nyers hardverméretezés: Ökölszabályok és segédletek a hardver méretezéséhez, a büdzsé nagyságának meghatározásához.
- Teszt, fejlesztői és éles környezetek: Mik ezek? Mennyibe kerülnek az egyes alternatívák megvalósítása? Milyen szoftverek szükségesek hozzá? Melyik a leghatékonyabb megoldás
- Az architektúra kiválasztása: Adattárház architektúrák bemutatása, előnyök, hátrányok. (Sok-sok adatpiac kontra adattárház, normalizált vs csillagsémás, egy-két-három rétegű adattárház architektúrák bemutatása, ...)
- Kockázat elemzés: Milyen belső kockázatok veszélyeztetik a projekt sikerét? Melyek lesznek ezek közül amelyekkel együtt kell majd élni, melyek lesznek azok amelyek csökkenthetőek vagy kiküszöbölhetőek? Hogyan azonosíthatjuk őket?
- Előzetes projektterv. Mit kell tartalmaznia, miért kell elkészítenie, ...
- Büdzsé nagyságának meghatározása: Hogyan határozza meg a büdzsé nagyságát? Mennyit különítsen el? Milyen elsőre nem látható költségek merülhetnek fel?
- Megtérülés számítás (ROI). Hogyan igazoljuk a menedzsmentnek számokkal, hogy meg fogja érni a bevezetés? Kemény és puha kritériumok és súlyozásuk, valamint a megtérülés számítások tipikus hibái.
- Adattárház projektek dokumentálása
- Mitől félnek a szállítók: Bújtatott BPR, evés közben jön meg az étvágy, útközben megváltozik a cél, ...
-
Ajánlati felhívás készítése
- Iskolák a mindent ajánljon a szállítótól a mindent mondjuk meg a szállítónak-ig
- Mit tartalmazzon és mit ne?
- Ajánlati felhívások tipikus hibái
- Kiküldés előtti utolsó ellenőrzések (csekklista)
-
Feladatok a kiküldéstől az ajánlatok beérkezéséig
- Belső és külső projektkommunikáció megtervezése
- Előszerződés megszövegezése. Mi ez és miért van rá szükség?
-
Az ajánlatok kiértékelése/ Szállítóválasztás
- Shortlisting, ártárgyalások levezénylése.
- Alku. Hol fog tudni alkudni és hol nem?
- Mennyire/hogyan kell figyelembe vennie a szubjektív tényezőket
- Hogyan prezentálja az ajánlatokat a döntéshozóknak? Milyen kínos kérdéseket fog feltenni a menedzsment a győztesnek/vesztesnek jelölt szállítókról, az ajánlatokról?
-
Szerződéskötés
- Mire térjen ki a szerződében, mit szankcionáljon, hogyan szankcionáljon
-
Projektvezetés a bevezetés közben
- Felkészülés a fizikai projektkezdésre: Operatív teendők az megállapodás és a fizikai munkakezdés előtt.
- Feladatok a BI vagy adattárház bevezetés közben
- Változások kezelése (Hogyan, felelősség megállapítása, pratikák)
- Rendszeres és ad-hoc kommunikáció: Mit kommunikáljunk a menedzsmentnek, a projekt teamnek? Mit kommunikáljon a szállító felénk?
-
A minőségbiztosításról dióhéjban
- Mit kell ellenőrizni a bevezetés során, mit kell ellenőrizni az átvétel előtt?
-
Élesbe állás, Átvétel
- Ki fogja átvenni az adattárházat?
- Tesztek céljai és fajtái
- A projekt team feladata az átvétel során
-
Átvétel utáni feladatok
- Vállalati belső BI vagy adattárház marketing
- Az adattárház vagy BI rendszer integrálása a szervezet folyamataiba
- Vajon megérte a bevezetés (utókalkuláció)
- Felkészülés a következő fázisra...
- Összefoglalás
Időpont, helyszín
A BI és adattárház projektvezető képzés időpontja:
2020. április 23.
Helyszín: Urban Food, 1013 Budapest, Attila út 27.
Az adattárház projektvezető tanfolyam ára:
- 2020. április 15. éjfél előtti regisztráció esetén: 79 900 Ft + áfa/fő
- 2020. április 15. éjfél utáni regisztráció esetén: 99 900 Ft + áfa/fő
Hozza el kollégáit is akik
- 2020. április 15. éjfél előtti regisztráció esetén: 59 900 Ft + áfa/fő
- 2020. április 15. éjfél utáni regisztrációesetén: 79 900 Ft + áfa/fő
összegért vehet részt a tanfolyamon. A korai regisztrációs kedvezmény csak 15 napos fizetési határidőre történő fizetés esetén jár.
Milyen hosszú lesz a tanfolyam?
8-9 óra. Reggel 9-kor kezdünk és délután 5-6 óra fele végzünk függően a kérdések számától és mélységétől. Úgyhogy egy hosszú, fárasztó napra készüljön :-)
Hány fő esetén indul el a tanfolyam?
Az első tanfolyamom tervezésekor elhatároztam, hogy a tanfolyamot mindenképpen megtartom. Akkor is, ha csak egy résztvevője lesz. De nem egy lett :-) Azóta minden tanfolyamnak így indulok neki, úgyhogy a tanfolyam akkor is megrendezésre kerül, ha csak Ön és én leszünk ott.
GYIK
A tanfolyammal kapcsolatban eddig felmerült egyéb kérdéseket elkezdtem gyűjteni és megválaszolni a gyakran ismételt kérdések oldalon. Ha esetleg további kételyei is támadnak a tanfolyammal kapcsolatban, akkor olvassa el az I. a II., a III. és a IV. adattárház projektvezető tanfolyam értékelését vagy tekintse meg az eddig részt vevő cégek listáját.
Jelentkezem >>
Bónusz
Sokan azért mennek tanfolyamra, mert van egy-két konkrét kérdésük, amit mindenképpen tisztázni szeretnének az előadóval. Ám amikor eljön ennek a lehetősége, nem teszik fel a kérdéseiket. „Túl sok ember van ott”, „nem akarom zavarni”, „igazából egy mondattal nem is biztos, hogy válaszolni lehet a kérdésre”, stb.
Ugyanakkor az is gyakran előfordul, hogy az oktatáson hangzik el valami olyan gondolat, amit jó lenne átültetni a saját gyakorlatunkba. De megint csak nem tesszük fel a kérdést, mert „még korai”, „még aludni kéne rá”, „nem akarom mások előtt feltenni”, stb.
Épp e fenti okok miatt döntöttem úgy, hogy minden résztvevő cégnek felajánlok a tanfolyam után két óra tanácsadást, ahol nyugodt körülmények között kivesézhetünk egy ötletet, egy problémát, átbeszélhetünk egy stratégiát. Mindezt természetesen ingyen.
Jelentkezem >>
Mostantól Önön múlik
Mostantól minden információ, eszköz és támogatás a rendelkezésére áll. A lehetőség nyitva áll Ön előtt!
Jelentkezem >>